MaSzyna - Symulator pojazdów szynowych

Program pozwala na wcielenie się w rolę maszynisty najpopularniejszych pojazdów szynowych obecnych na polskiej sieci kolejowej. Obecnie użytkownik ma możliwość sterowania ponad 40 modelami lokomotyw elektrycznych i spalinowych, kilkoma elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Dostępne są również drezyny i szynobus, a w bazie pojazdów znajduje się kilkaset wagonów pasażerskich i towarowych. Ponadto zbiór pojazdów dopełniają modele, które są możliwe do sterowania jedynie przez komputer.

Najnowsze wydanie MaSzyny to zbiór ponad 150 scenariuszy opracowanych na kilkunastu dostępnych sceneriach, w tym na jednej scenerii realistycznej (linie kolejowe 61 i 144, odcinek Ozimek - Częstochowa). Scenerie przedstawiają różne typy spotykanych w Polsce linii kolejowych. MaSzyna daje możliwość jazdy po liniach magistralnych z prędkościami 120-160 km/h czy klimatycznych lokalnych szlakach kolejowych. Dostępne są również scenerie “manewrowe” gdzie zadaniem użytkownika jest obsługa stacji rozrządowej lub bocznicy kolejowej w zakładzie przemysłowym. Stopniowo wprowadzana jest również możliwość wyboru pory roku podczas symulacji.

Zalecane wymagania sprzętowe:

  • System operacyjny: Microsoft Windows / Linux
  • Core 2 Duo E4700 2.6 GHz / AMD Apu A4-6300 Dual-Core
  • 4 GB RAM
  • nVidia - GeForce GT 730 v2 / Radeon G7 250 v2 (koniecznie minimum 2 GB pamięci vRAM)
  • ok. 13 GB wolnej pamięci na dysku
  • karta dźwiękowa obsługująca OpenAL + stereo
  • kontrolery: mysz, klawiatura z wydzieloną sekcją numeryczną

Wymagania sprzętowe i programowe do uruchomienia symulatora wzrosły względem poprzednich wersji. Ze względu na rozdział pliku exe na wersje x86 i x64 należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność poniższych bibliotek ze swoim systemem operacyjnym i używanym plikiem EXE.

Niekiedy może być potrzeba instalacji w systemie pakietu podstawowego Python 2.7.14, zwłaszcza przy systemach x64. Wskazane jest posiadanie ponad 4 GB pamięci RAM i wielowątkowego procesora. Mała ilość pamięci może nie pozwolić uruchomić większych scenerii bez zmniejszenia rozmiaru tekstur (maxtexturesize w pliku eu07.ini), a brak wolnego wątku procesora może drastycznie zmniejszyć wydajność w lokomotywach z komputerem pokładowym.

Wydanie symulatora planowane na połowę roku 2018 wprowadzi nowy renderer, wymagający karty graficznej obsługującej OpenGL 3+. Obecny renderer będzie dostępny dla użytkowników ze starszym sprzętem, ale jeśli rozważaliście zakup nowego komputera, to teraz jest dobry moment, by móc cieszyć się pełnią nowych efektów graficznych w przyszłości.


Pobierz MaSzynę

coś