O projekcie
Początki
Pionierem MaSzyny jest Marcin Woźniak, który latem 2001 r. przedstawił projekt symulatora, częściowo korespondujący z innym programem tego typu - Mechanik EN57. Tutaj zamieściliśmy kopię tematu, gdzie przedstawiona była pierwsza wersja Symulatora. Po tym wydarzeniu kilka osób przyłączyło się do pomocy, w tym Maciej Czapkiewicz, który stworzył główną fizykę MaSzyny. Z faktu, że jedna z zasłużonych osób tworzących w tym czasie eksploatowała lokomotywę o numerze 424, aplikacja przyjęła nazwę MaSzyna EU07-424. W związku z powstawaniem modeli nowych pojazdów, które aplikacja obsługuje, zmianie uległo Logo oraz nazwa: MaSzyna - Symulator Pojazdów Szynowych.
Pod koniec 2003 roku powstało forum, które pełni kluczową rolę w rozwoju projektu. Jest to kopalnia wiedzy, miejsce dyskusji, testowania i wydawania plików. Wraz z upływem czasu zmieniały się również osoby tworzące dodatki. Od roku 2006 na forum zaczęły się pojawiać obszerne, kompatybilne paczki całościowe, zawierające najnowsze dodatki i rozwiązania. Dziś każde najnowsze wydanie Symulatora wraz z aktualnymi i przetestowanymi dodatkami można pobrać w dziale ,,Do pobrania” na stronie projektu.
Na podstronie ,,Zestawienie wydań” znajduje się spis całościowych wydań Symulatora od 2006 roku wraz z krótkim ich opisem.
MaSzyna stawia na jakość
Wysoka jakość to priorytet MaSzyny. Przy tworzeniu scenerii, dźwięków, modeli taboru, infrastruktury oraz scenariuszy autorzy starają się jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość. Udało się to osiągnąć poprzez opracowanie i ciągłe modyfikowanie wytycznych, które muszą spełniać dodatki oraz poprzez przyjęcie procedury testowania każdego nowego dodatku. Przy tworzeniu nowych modeli taboru (lokomotywy, wagony) twórcy mają możliwość stworzyć charakterystykę pojazdu niemalże identyczną z rzeczywistością, wówczas lokomotywa czy wagon rozpędza się i hamuje jak w rzeczywistości. Ponadto, przy tworzeniu nowych scenerii i scenariuszy autorzy skupiają się na ich zgodności z obowiązującymi przepisami kolejowymi. Wszystko to sprawia, iż poziom realizmu symulacji w MaSzynie jest niezwykle wysoki.
Każdy może się przyłączyć!
Autorzy dążą do tego, aby MaSzyna była wolna od wad, jednakże Symulator jest ciągle rozwijającym się projektem, w którym zdarzają się błędy i niedociągnięcia. Oczywiście każdy może się dołączyć do ich eliminacji!
Jak można pomóc w rozwoju projektu?
Każdy, kto interesuje się transportem kolejowym jest w stanie pomóc w rozwijaniu MaSzyny. Istnieje bardzo wiele płaszczyzn, na których można się wykazać. Wbrew powszechnej opinii, by tworzyć aplikację komputerową tego typu, wcale nie trzeba się znać na zaawansowanej informatyce. Przykładowo, wystarczy posiadać aparat fotograficzny, by móc wspierać modelarzy zdjęciami różnych obiektów, które mogą być wstawiane na sceneriach. Kto nie posiada aparatu, może nagrywać dźwięki różnych urządzeń. Historia społeczności forum zna jednak przypadki, gdzie wiele osób niespecjalnie związanych z programowaniem czy modelowaniem w programach graficznych, było w stanie opanować te narzędzia i wnieść istotny wkład w rozwój.
Jak wspomniano wyżej, forum jest nieodłączonym elementem całego projektu. Można na nim znaleźć mnóstwo porad dotyczących wykonywania różnych modeli, tekstur, scenerii i wielu innych. W razie problemów doświadczeni użytkownicy służą swoją pomocą, dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Istnieje też możliwość poszerzenia grona Betatesterów, których zadaniem jest wyszczególnianie błędów w nowych dodatkach, wspieranie twórców nowych dodatków oraz samo ich tworzenie.
Zachęcamy zatem do odwiedzin i rejestracji konta na forum, gdzie znajduje się więcej informacji i poradników. Lista zagadnień dotyczących wsparcia rozwoju Symulatora znajduje się w tym wątku na forum.
Napisali o nas…
Zapraszamy na podstronę, gdzie chronologicznie przedstawiamy różne materiały z prasy, telewizji czy radia w których pojawiła się wzmianka na temat Symulatora ,,MaSzyna”. Strona będzie uzupełniana.
Przejdź do podstrony ,,Napisali o nas”